Generation of large quantity of mature human oocytes from primordial follicles, and derivation of patient-specific stem cells from them

Inom stamcellsterapin används ett slags ursprungsceller som kan anpassas till att utföra olika uppgifter och fylla olika funktioner. Det har dock varit svårt att få fram tillräckligt många mänskliga ägg som kan användas för att ta fram stamcellerna och att ta fram cellerna från äggen. Projektet har arbetat med att lösa dessa frågor i syfte att förbättra möjligheterna att behandla sjukdomar med stamcellsterapi.

Projektperiod: 2011-01-01 - 2015-12-31
FoU-program: Regenerativ medicin

Implementering

Syfte

Projektet skulle ta fram metoder för att få mänskliga ägg från äggcellsblåsor och för att producera så kallade stamcellslinjer, det vill säga stamceller som odlats ur en obefruktad äggcell som fått arvsmassa från personen som de ska användas på.

Genomförande

För att få fram ägg från äggblåsorna använde forskarna så kallade PTEN-inhibatorer, vilka aktiverar äggcellsblåsorna. De individuella stamcellslinjerna togs fram bland annat med tekniken SCNT (Somatic cell nuclear transfer), en så kallad somatisk kärnöverföring som innebär att cellkärnan tas bort från äggcellen och ersätts med arvsmassa från den person man tar fram stamcellslinjen åt.

Resultat

Forskarna lyckades inte, på grund av begränsningar i det mänskliga cellmaterialet, ta fram så kallade pluripotenta stamceller genom odling av äggceller. Forskargruppen har istället koncentrerat sig på att söka efter vad som på engelska kallas oogonial stem cells (OSC), ett slags föregångare till mänskliga ägg med stamcellsegenskaper och de har nått viss framgång med detta. Resultaten sprids främst via vetenskapliga kanaler, exempelvis publicering i vetenskapliga tidskrifter.

Kui Liu

Professor,

Göteborgs universitet